fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Żywność godna zaufania

Mamy drobny powód do dumy: Polska znalazła się w czwórce krajów europejskich, w których w ciągu ostatniego roku wzrosło bezpieczeństwo żywności. Lepiej niż było jest także w Irlandii, Rumunii i na Białorusi.

W klasyfikacji ogólnej w najnowszym Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanym na zlecenie firmy DuPont, Polska zajmuje jednak dopiero 17 miejce na 26 krajów europejskich. W czołówce są (w kolejności): Irlandia, Austria, Holandia, Szwajcaria, Niemcy. Na przeciwległym końcu, z najmniej bezpieczną żywnością, znalazły się: Ukraina, Bułgaria, Serbia, Rumunia, Białoruś.

A jak to wygląda w skali światowej? Najbardziej bezpieczne jedzenie jest w Stanach Zjednoczonych, natomiast dalej są kolejno: Singapur, Irlandia, Austria, Holandia, Szwajcaria, Kanada, Niemcy, Australia, Francja. Najniżej w rankingu znalazły się ubogie kraje, głównie subsaharyjskie. Ostatnie miejsce zajął Niger, a przed nim kolejno (od końca): Togo, Zambia, Mozambik, Haiti, Kongo, Sierra Leone, Madagaskar, Czad, Burundi.

Podczas przyznawania punktacji były brane pod uwagę nie tylko jakość i bezpieczeństwo jedzenia (np. zróżnicowanie diety, dostępność mikroelementów, jakość białka), ale też osiągalność cenowa i dostęp do żywności (np. wystarczalność dostaw i poziom strat żywności).

Badano również poziom otyłości. Okazało się, że z jej powodu cierpi aż 23,2 proc. naszego społeczeństwa. Jesteśmy pod tym względem na dziewiątym miejscu w Europie. Trzy pierwsze pozycje zajmują Czechy, Wielka Brytania i Rosja.

(eb)

 

 

Znana i lubiana aktorka Dominika Ostałowska zdecydowała się na METAMORFOZĘ. Jest już po testach MRT i przystąpiła do programu LEAP, dzięki któremu ma nadzieję na znaczącą poprawę jakości swojego życia. Liczy też na to, że swoją postawą zainspiruje innych do działania i dbania o swoje zdrowie.
Do naszych sklepów niedługo trafią 34 innowacyjne produkty żywnościowe, których receptura została opracowana przez polskich naukowców. Mają one pomóc w walce z otyłością, anemią, nadciśnieniem i cukrzycą.
Otyłoœść to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim medyczny. Jest przyczyną wielu poważnych chorób nękających coraz szersze kręgi społeczeństwa. Dlaczego tyjemy? Jakie są skutki nieprawidłowych nawyków? I co zrobić, żeby nie było za późno?
O tym jakie są najczęstsze przyczyny nadwagi i dlaczego wciąż rośnie liczba osób walczących z otyłością opowiada Zofia Urbańczyk, dietetyk, koordynator ogólnopolskiej akcji informacyjno-profilaktycznej „Uwaga Nadwaga”, organizowanej przez Centra Dietetyczne Naturhouse.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor