fbpx

W kolorze limonki

Nie tylko jej smak i zapach działają ożywczo i odświeżająco. Mocny, nasycony kolor limonki także pobudza zmysły, przywołuje wspomnienia wakacyjnych eskapad i dodaje energii wnętrzom!

Nie tylko jej smak i zapach działają ożywczo i odświeżająco. Mocny, nasycony kolor limonki także pobudza zmysły, przywołuje wspomnienia wakacyjnych eskapad i dodaje energii wnętrzom!

Siła symbolu
Zieleń to kolor nadziei i uzdrowienia. Kojarzy się z życiem, naturą i ogólną harmonią. Dlatego tak chętnie się nim otaczamy – zarówno poprzez rośliny hodowane w domach i ogrodach, jak i dodatki w formie tkanin i szkła.

Lima, limonka (citrus aureanti folio) to niewielkie drzewo o wysokości trzech metrów, które rośnie przede wszystkim w  klimacie wilgotnym i ciepłym, m.in. na wyspach Bahama, w Egipcie, na Florydzie i w Tajlandii. Zanim wyda owoce, musi minąć trochę czasu – na soczyste, pełne koloru limonki trzeba czekać osiem lat. W oryginalnej kuchni tajskiej oraz współczesnej, w wersji fusion, soku limonki (ma więcej witaminy C niż cytryna) używa się do skrapiania dań, a liście i starta świeża skórka dodawane są do zup i wywarów.

Inspirujący jest fakt, że sam owoc ma bardzo wiele odcieni zieleni – jaśniejszy w środku, ciemniejszy na zewnątrz, nasycony na liściach. Dlatego projektanci wnętrz i przedmiotów użytkowych ten właśnie kolor postawili na piedestale. Pojawiły się limonkowe glazury, tapety, pojemniki na drobiazgi, ręczniki i maty łazienkowe. Producenci farb i tkanin też nie pozostali w tyle. W tej chwili w ofercie niemal każdej marki można odnaleźć limonkową zieleń w kilkunastu odcieniach. Dzięki nim praktycznie każde wnętrze może nabrać nowego, świeżego charakteru. Skąd takie działanie? Projektanci są zgodni – smak, zapach i oczywiście kolor limonki kojarzy się z wakacjami, egzotycznymi podróżami i orzeźwiającymi drinkami, czyli tym wszystkim, co chcielibyśmy by trwało wiecznie. 

Barwa ta, tak jak i smak owocu, działa bez wyjątku na wszystkich. Dlatego w spokojnym wnętrzu, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, wystarczy mniejszy lub większy limonkowy dywan, by już od progu poczuć przypływ nowych sił, nawet jeśli wracamy do domu po długim dniu pracy. Takie samo zadanie spełniają bardzo modne, oszczędne w formie sofy, fotele i krzesła, z którymi idealnie współgrają zarówno kolorystycznie jak i stylistycznie patery i półmiski z nowowczesnych tworzyw. Należy jednak pamiętać, że kolor ten, tak jak każdy, trzeba umiejętnie dawkować – wystarczą dwa, trzy akcenty w jednym pomieszczeniu. Inaczej, choć bardzo energetyczny, może okazać się męczący. Dlatego w roli modnych dodatków świetnie sprawdzają się drobiazgi, takie jak świeczniki czy kolorowe filiżanki, które przełamują kuchenną sterylność. 

W łazience limonka znalazła swoje miejsce nie tylko pod postacią ręczników i dywaników. Wieczorem można zapalić świeczki w zielonych lampionach i wziąć kąpiel w pachnącej świeżością pianie. A po porannym prysznicu otulić się jaskrawym ręcznikiem, a także ożywczym aromatem olejku z limonki. Można go kupić m.in. w zielarniach, sklepach ze zdrową żywnością i w internecie (np.: www.lavera.com.pl).


Charakterystyczny kwaskowaty zapach limonki

działa pobudzająco na ludzki organizm,

a jego wibrujące nuty podnoszą nastrój,

mobilizują siły i uwalniają od męczącego stresu.

 

WIĘCEJ O KOLORACH WE WNĘTRZACH, ICH WPŁYWIE NA NASZĄ PSYCHIKĘ I SYMBOLICE - POKOLORU SWÓJ ŚWIAT

BIEL I SZAROŚĆ WE WNĘTRZACH - SZARO NA BIAŁYM

reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor