fbpx

Pokój ciała, umysłu, emocji i ducha

Od wielu lat uczę jak rozwijać zdrowy nawyk świadomości, inspiruję do oczyszczania i porządkowania swojego umysłu i życia. Tekst: Ewa Foley

Od wielu lat uczę jak rozwijać zdrowy nawyk świadomości, inspiruję do oczyszczania i porządkowania swojego umysłu i życia. Te porządki dają podwaliny lepszej przyszłości dla następnych pokoleń i wcale nie muszą być wielkim wysiłkiem, wykonywanym z powagą. Jest to po prostu umiejętność – czyli coś, co się umie robić.

Na moich praktycznych warsztatach rozwoju osobistego często przedstawiam holistyczną koncepcję tożsamości człowieka, którą najlepiej odzwierciedla hinduskie przysłowie: „Człowiek jest jak dom o czterech pokojach – jest pokój ciała, pokój umysłu, pokój emocji i pokój ducha”.

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zacząć od nowa. Zawsze możesz zacząć robić porządki w „domu” swojej tożsamości.

Zatem przejdźmy się po tym domu:
Psychika, czyli Twój umysł zarządza zachowaniami, działaniami. Pewnie wiesz, że potrzebujesz impulsu nerwowego, aby otworzyć oczy, podnieść się lub usiąść, postawić nogę, zrobić krok itd. Dobrze też wiesz, że to umysł, czyli psychika zarządza zachowaniami wewnętrznymi, takimi jak utrzymanie temperatury ciała, jego wilgotności, rośnięciem włosów i paznokci, trawieniem i wydalaniem. Do tego wszystkiego potrzebne są impulsy nerwowe.
Myślenie to też są impulsy nerwowe. Zbieranie informacji, czyli percepcja zewnętrzna angażuje umysł. Musisz skupić na czymś uwagę, aby to porównać, skojarzyć i zapamiętać. Musisz skupić uwagę, aby to, co spostrzegasz nazwać. Nazywanie jest ważnym etapem myślenia. Dopiero wtedy można nadać znaczenie.

Teraz uczucia. Twoje emocje to sprawa Twojej psychiki, czyli umysłu. To Twoje receptory czuciowe tworzą te wszystkie uczucia ciepła, lekkości, radości lub przeciwnie: ciężaru w klatce piersiowej, skurczu w żołądku, obezwładniającego lęku.
Pozostaje duchowość. Przebywając w tym pokoju masz kontakt z tym, w co wierzysz, co jest dla Ciebie ważne, co najważniejsze. Tu także Twój umysł nadaje znaczenie pewnym ideom.
No właśnie – co jest najważniejsze dla ciebie? Jakim ideom nadajesz duże znaczenie emocjonalne?

Zapamiętaj: to, w co wierzysz zamieniasz w czyn, myśląc o tym, przywiązujesz się emocjonalnie i Twoja wiara umacnia się.
Tak działa samo spełniająca się przepowiednia i tak programujemy swój los.
Tak więc obeszliśmy wszystkie cztery pokoje, którymi włada Twój umysł, czyli psychika. Wierzę, że świadomie i odpowiedzialnie żyjący człowiek codziennie robi taki „obchód” swojej tożsamości... To jest właśnie ZDROWY NAWYK ŚWIADOMOŚCI.

Lepsza przyszłość
Od prawie trzydziestu lat uczę, jak rozwijać zdrowy nawyk świadomości, inspiruję do oczyszczania i porządkowania swojego umysłu i życia. Te porządki dają podwaliny lepszej przyszłości dla następnych pokoleń i wcale nie muszą być wielkim wysiłkiem wykonywanym z powagą. Jest to po prostu umiejętność – czyli coś, co się umie robić.
Zdobywanie nowych umiejętności życiowych składa się z kilku etapów. Żeby coś umieć trzeba:
1. zauważyć, że się nie umie,
2. bardzo chcieć się tego nauczyć,
3. uwierzyć, że to dla ciebie możliwe, że możesz to zrobić,
4. wiedzieć jak to robić (tu potrzebujesz nauczyciela, który nie tylko umie to, co ty chcesz umieć, ale umie nauczyć),
5. a potem pozostaje ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć…

Ewa Foley_Zdrowy Nawyk Świadomości_magazyn_Eden

W co wierzę

 - Wierzę, że dorastanie i dojrzewanie do świadomego życia może być wspaniałą zabawą, która przyniesie Ci dobre zmiany, korzystne okoliczności, lepsze zdrowie i samopoczucie, harmonijne relacje.

- Wierzę, że zawsze lepiej jest wiedzieć, niż nie wiedzieć. Jeżeli nie wiesz, jesteś dla siebie i Twoich najbliższych niespodzianką. Samoświadomość czyni Cię bardziej przewidywalną osobą, bardziej odpowiedzialną za swoje myśli, słowa, uczucia i zachowania. Wtedy jakość Twojego życia i relacji znacznie się podnosi. Zaplanuj życie najwyższej jakości!

- Wierzę, że powaga towarzysząca często rozwojowi osobistemu jest zupełnie „przeterminowanym” przyzwyczajeniem. Trochę tak, jak wiele wyznawanych przez ludzi przekonań, które są już nieaktualne i należałoby im przybić pieczątkę z datą ważności.

- Wierzę, że życie jest boską komedią, zatem nie traktuj siebie zbyt poważnie!

- Wierzę, że można uczyć się żyć lepiej i godniej, zachowując poczucie humoru i pogodę ducha.

- Wierzę, że można porządkować swoje życie i dokonywać dobrych zmian z łatwością i elegancją.

- Wierzę, że niektórzy ludzie się zmieniają, kiedy widzą światło, a inni kiedy czują gorąco. Innymi słowy ludzie zmieniają się przez inspirację lub przez desperację.

Nie czekaj, aż się zrobi gorąco! Nie czekaj ze zmianą, aż będziesz w desperacji! Nie czekaj, aż partner odejdzie, stracisz pieniądze lub pracę, a dziecko zacznie chorować!

- Wierzę, że możesz dokonywać dobrych zmian, zdobywać nową wiedzę przez inspirację i światło, w atmosferze radości i wsparcia.

- Wierzę, że na naszej cudownej planecie Ziemia obowiązują pewne prawa. Oto one:

PRAWO PRZYCZYNY I SKUTKU
PRAWO MIŁOŚCI I WYBACZENIA
PRAWO WSPÓLNEGO ROZWOJU

- Wierzę, że uczenie się jest naczelnym sensem życia.

- Wierzę, że rozwój ludzi jest wspólny. Co oznacza, że jeżeli uda się coś osiągnąć jednemu z nas – to tak, jakbyśmy wszyscy to osiągnęli!


Moi nauczyciele mawiali…
Wielki światowy nauczyciel Paramahansa Yogananda mawiał, że ci którzy podejmują pracę nad sobą i swoją świadomością, robią to nie tylko dla siebie, ale też dla siedmiu pokoleń wstecz i siedmiu pokoleń do przodu. Gdy po raz pierwszy usłyszałam to zdanie na szkoleniu u Christiny Thomas w jej Instytucie Światła Wewnętrznego (Inner Light Institute), byłam zdumiona, a jednocześnie niesamowicie zmotywowana. Jeżeli moja praca wewnętrzna będzie służyć moim dzieciom, wnukom, prawnukom, prawnukom, praprawnukom i ich dzieciom... to warto ją kontynuować i świadomie kroczyć ścieżką światła.

Scott Peck w swojej pięknej książce Drogą mniej uczęszczaną pisze, że „miłość to działanie na rzecz pełnego rozwinięcia potencjału drugiego człowieka”.
Pamiętaj, że miłość to czasownik, a nie rzeczownik – miłość się robi, a nie czuje!

Zacznij teraz
Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi.
Forrest Gump

Rozwój ZDROWYCH NAWYKÓW ŚWIADOMOŚCI zaczynaj jakbyś sięgała do pudełka czekoladek – w dowolnym miejscu.
Zastosuj to, co przyjąć w tym momencie możesz, odrzuć to, czego ani przyjąć, ani zastosować nie możesz.
Może to jeszcze nie ten czas. Przede wszystkim stopniowo wprowadzaj małe zmiany do swojego codziennego życia: ćwicz nowe zachowania, nowy sposób mówienia, trenuj nowe nawyki, przyjmuj inną postawę ciała, eksperymentuj z lepszym odżywianiem.

A przede wszystkim… zrezygnuj z marzenia o tym, żeby to „oni” się zmienili, za to uznaj i doceń swoją zdolność do zmiany siebie.
Afirmacja: Zmiana jest możliwa, jestem w stanie się zmienić, zasługuję na dobre zmiany....

To dotyczy wszystkich
Tak łatwo jest nawracać innych, tak trudno jest nawrócić siebie.
W tym tekście postanowiłam zwacać się głównie do kobiet. Zrobiłam to świadomie i z rozmysłem. W literaturze rozwojowej jest utarty zwyczaj formułowania zwrotów i zwyczajów językowych tak, jakby ludzkość składała się wyłącznie z mężczyzn. A przecież powszechnie wiadomo, że większość czytających tego typu teksty to kobiety. To kobiety bardziej interesują się psychologią, samodoskonaleniem się, wykorzystywaniem siły własnej psychiki, rozwijaniem swojego twórczego potencjału. Mężczyzn zainteresowanych tym tematem jest znacznie mniej, co wyraźnie widać na moich praktycznych zajęciach warsztatowych.
Panowie, podejdźcie do mojej decyzji ze zrozumieniem – w końcu chodzi o treść, a nie o formę.
Chciałabym wierzyć, że to, o czym piszę dotyczy nas wszystkich, bez względu na przekonania, narodowość, religię, płeć czy wiek.
Nosisz Boską iskrę w centrum swojego jestestwa. Wszyscy jesteśmy obdarzeni łaską światła i mądrości.....
Namaste! W sanskrycie: Świętuję to miejsce w Tobie, w którym wszyscy jesteśmy jednością!

Post Scriptum
Miłość i radość są wszędzie obecne. Nie mogą przyjść do Ciebie z wizytą, jeśli Ciebie tam nie ma. Wykaż się obecnością w szkole życia. Powiedz teraz głośno i wyraźnie: JESTEM OBECNA. JESTEM OBECNY.

Nie ma innego czasu, jest tylko TERAZ, nie ma innego miejsca, jest tylko TU, nie ma innego życia jest tylko TO. Niechaj Twoje życie stanie się cudem!
Naszym celem jest stać się wydrążoną trzciną dla uzdrawiającej muzyki życia. Ram Dass


--------------------------------------
Ewa Foley 
Ewa_Foley_Magazyn_eden_pl_01.jpgJest promotorką pozytywnego życia, trenerką rozwoju osobistego, autorką książek zwanych „trylogią życia” (także w wersji czytanych przez autorkę audiobooków): ZAKOCHAJ SIĘ W ŻYCIU – podręcznik małych i dużych kroków dla poszukującej duszy (też audiobook), POWIEDZ ŻYCIU TAK – poradnik dobrostanu oraz BĄDŹ ANIOŁEM SWOJEGO ŻYCIA – jak oczyszczać i wzmacniać energię życiową (też audiobook) (Wydawnictwo FEERIA www.wydawnictwofeeria.pl). Jest autorką, narratorką i wydawcą popularnych programów audio (CD, mp3) relaksacyjno-motywacyjno-edukacyjnych do samopomocy w wielu dziedzinach życia. W Australii, gdzie mieszkała przez kilkanaście lat, skończyła studia w zakresie medycyny holistycznej. Inne twórcze doświadczenia to: medytacja, psychologia pozytywna, Hatha Joga, NLP, life coaching, hipnoza, Huna, szamanizm.
Posiada umiejętność zaszczepiania uczestnikom treningów entuzjazmu, wiary w swoje możliwości i chęci do efektywnego działania. Znana z poczucia humoru, pogody ducha i wewnętrznej siły. Inspiruje do szukania spełnienia w życiu, pełnego realizowania swojego potencjału, budowania dobrych stosunków międzyludzkich oraz lepszej przyszłości dla następnych pokoleń. Założycielka INSTYTUTU ŚWIADOMEGO ŻYCIA i firmy wydawniczo-szkoleniowej INSPIRATION SEMINARS INTERNATIONAL (ISI). Organizuje wyprawy świadomych globetrotterów w miejsca mocy na Planecie Ziemia. ----------------------------------
Lato z Ewą
Na treningach rozwoju osobistego Ewy doświadczysz: Dla ciała (robię): joga integralna, surya namaskara, medytacje dynamiczna i kundalini, rytuały tybetańskie, bieg transowy, taniec, relaks. Dla umysłu (myślę): wybrane procedury NLP i Panoramy Społecznej, twórcza wizualizacja, ćwiczenia wyobraźni, autohipnoza, higiena psychiczna, afirmacje, holistyczna profilaktyka zdrowia. Dla emocji (czuję): budowanie kompetencji osobistych i społecznych, ćwiczenia oddechowe, tapping/EFT, samo-obserwacja, zasady dobrej komunikacji. Dla ducha (wierzę): praca z przekonaniami („białą magią”) i światopoglądem, moc intencji i wiary, medytacja, praktyka obecności i ciszy, modlitwa, inwokacje, mantry, rysowanie mandali.
www.foley.com.pl

reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor