fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Szczepionka dla uczulonych na ryby

Miła wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą jeść ryb z powodu alergii: jest już na to rozwiązanie – specjalna szczepionka! A opracowali ją polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Już wkrótce będzie dostępna dla pacjentów.

Często piszemy, że ryby należy jeść, m.in. ze względu na wysoką zawartość korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3 czy też witamin A, D, E. Niestety, u niektórych osób ryby wywołują silne reakcje alergiczne. Polscy naukowcy badali, jak można temu zapobiec. Dotąd nie można było podawać szczepionek z alergenem ryb, bo przykre objawy wywoływały nawet jego śladowe ilości. Naszą ideą była taka zmiana cząsteczki alergenu (...), aby zachować jej zdolność do wywoływania tolerancji, ale by pozbawić ją zdolności uczulającej, zdolności wywoływania objawów ubocznych"  tłumaczy prof. Marek Kowalski, alergolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Naukowcom udało się to osiągnąć i już wkrótce pierwsi pacjenci (na razie w łódzkiej Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego) będą mogli zostać zaszczepieni.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Coraz więcej osób, w tym także lekarzy i dietetyków, zaczyna dostrzegać zależność pomiędzy tym co jemy, a powstawaniem przewlekłych dolegliwości i przedwczesnym starzeniem się. Może to być skutek błędów żywieniowych, ale często przyczyna tkwi w nieprawidłowych reakcjach naszego organizmu na pozornie niewinne pokarmy.
Okazuje się jednak, że jemy za dużo kwasów omega-6, a za mało omega-3. Zdaniem naukowców, brak tych drugich powinno się uzupełniać. Można zadbać o zbilansowaną dietę albo sięgać po gotowe suplementy. Nad ich opracowaniem pracują polscy specjaliści.
Przedstawiamy produkt, który na pewno przyda się nie tylko podczas urlopu. EctoAlerg spray do nosa firmy Langsteiner to wyrób medyczny oparty na ektoinie łagodzący objawy alergicznego nieżytu nosa.
„Chyba mam alergię” – słyszy się tak często, że można się zastanawiać, czy dolegliwość ta nie jest po prostu modna. Czasami przypisujemy ją bowiem sobie na wyrost, nie potwierdzając badaniami. Gorzej jednak, kiedy zmagamy się z nią latami i nie zdajemy sobie z tego sprawy.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor