fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

SAUNA - ZIMOWY SPSÓB NA RELAKS

Zbliżająca się zima to czas, kiedy możemy po raz kolejny podziękować Finom za ich najsłynniejszy wynalazek. Mieszkańcy Finlandii znaleźli sposób na przetrwanie w kraju, w którym najniższa zanotowana temperatura to -54°C. Jaki? Saunę!

O saunie warto pamiętać szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności, ponieważ stanowi ona świetny sposób na podniesienie odporności organizmu. Poza tym poprawia krążenie i oczyszcza organizm, pielęgnując tym samym cerę. Nie zawiodą się na niej osoby chcące stracić na wadze, gdyż wspomaga przemianę materii i zwalcza cellulit. Wskazana jest także dla cierpiących na astmę, zapalenie stawów, trądzik, stany zapalne oraz lekki reumatyzm.

- Oprócz stymulacji układu immunologicznego, hormonalnego i przemiany materii sauna sprzyja eliminacji toksyn i oczyszczaniu skóry – tłumaczy Monika Wiercioch, kierownik Spa w BUKOVINA Terma Hotel Spa – dlatego też polecana jest przy schorzeniach, takich jak nawracające infekcje czy choroby reumatyczne.

Ponieważ sauna rozluźnia i regeneruje zmęczone mięśnie, jej działanie doceniają również sportowcy. O tym że sauna usuwa kwas mlekowy z mięśni, poprawia ich siłę i szybkość oraz polepsza kondycję stawów wiedzą między innymi Jagna Marczułajtis-Walczak i Iwona Guzowska – bywalczynie Term BUKOVINA, gdzie korzystać można aż z ośmiu rodzajów saun, w tym także rzadko spotykanej w Polsce sauny śródziemnomorskiej.Sauna Finska

CIEPŁO DLA DUCHA

Ciepło bijące z sauny leczy nie tylko ciało, ale poprawia także nastrój. Kąpiel w saunie zmniejsza wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu i tym samym ułatwia relaksację. W Polsce coraz częściej kąpiel w saunie staje się sposobem na spędzanie wolnego czasu  w gronie przyjaciół. Oczywiście pod tym względem nadal przodują Finowie – nie jest niczym nadzwyczajnym, kiedy Fin zaprasza gości do sauny, zamiast do salonu na herbatę.

- Sauna to dobry sposób zarówno na piękne ciało, jak również na wypoczęty i odprężony umysł – przekonuje Monika Wiercioch. – Dlatego też w BUKOVINIE odbywa się „Noc Saun”, cykliczna impreza, w której mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy chcą zadbać o zdrowie, a jednocześnie przyjemnie spędzić czas.

„Noc Saun” to cykl wieczornych seansów w saunie fińskiej, podczas których używa się aromatycznych olejków zapachowych. Goście mogą skorzystać także ze specjalistycznych kosmetyków, takich jak peelingi, kremy i maski, które potęgują korzyści saunowania. W przerwach między kolejnymi seansami można się oddać relaksowi w basenach termalnych oraz przyjemności kosztowania zdrowych przekąsek i napojów. W ten sposób wspólne korzystanie z sauny zbliża ludzi i zmienia się w magiczny rytuał.

ZŁOTE ZASADY

Rozróżniamy kilka rodzajów saun. Najczęściej spotykanym typem sauny jest sauna sucha, zwana inaczej sauną fińską. Wilgotność powietrza w niej jest raczej niska, natomiast temperatura sięga od 75°C do 100°C. Wiele osób korzysta także z łaźni parowej, w której temperatura wynosi zaledwie 40 – 50°C, ale za to wilgotność powietrza dochodzi do 95%. Wyróżniamy także saunę solną, saunę na podczerwień oraz sauny zapachowe. Za granicą coraz bardziej popularna jest sauna śródziemnomorska – jedna z najbardziej zdrowych odmian kąpieli termalnych. Dzięki idealnemu połączeniu temperatury i wilgotności powietrza nie wysusza skóry i gwarantuje skuteczną inhalację. Niestety w Polsce jest ona nadal rzadko spotykana, oferuje ją zaledwie klika ośrodków Spa w naszym kraju.

Przed wejściem do sauny trzeba pamiętać o kilku zasadach. Wziąć prysznic, a następnie dokładnie wytrzeć ciało, aby nie blokować porów. Pobyt w saunie nie powinien przekraczać ustalonego czasu, a po wyjściu konieczne jest schłodzenie się zimną wodą. Należy również pamiętać o odpoczynku, najlepiej dwa razy dłuższym niż pobyt w łaźni. Doświadczeni bywalcy wiedzą także, że bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów: wody albo soku pomidorowego.

Teraz, kiedy mróz i śnieg mogą zawitać do nas każdego dnia, powinniśmy wziąć przykład z naszych północnych sąsiadów. Wiedzą oni dobrze jak przetrwać zimne dni, zachować zdrowie, dobry humor i świetną kondycję.

Anna Szymaniak

CZYTAJ WIĘCEJ...

ALFABET SPA: F JAK FIŃSKA SAUNA

ESTONIA - SEKSOWNY KRAJ

CHILL OUT NA WYSPACH

Inaczej określana jako sauna sucha. Jak nazwa wskazuje jest to rodzaj sauny o stosunkowo niskim poziomie wilgotności.
Fantastyczna przyroda zachęca do przyjazdu do Estonii wiosną, piękne, piaszczyste plaże – latem, a bogata kultura, zabytkowy Tallin i SPA z tradycjami – przez okrągły rok.Niewiele wiemy o Estonii, choć to niemal nasz sąsiad, z którym dzielimy Morze Bałtyckie. Przyroda zachęca do przyjazdu wiosną, piękne, piaszczyste plaże – latem, a bogata kultura, zabytkowy Tallin i SPA z tradycjami – przez okrągły rok.
Zamiast zaliczać, smakuj i poznawaj. Zamiast pędzić, zwolnij i wypoczywaj, Podróże slow kształcą, przynoszą dużo więcej satysfakcji i doświadczeń, które na długo pozostają w pamięci.
Almanach SPA Biznes 2022 – Beauty & Medical & Wellness do kupienia w salonach Empik oraz na portalu SPAeden.pl. Pierwszy taki projekt w Polsce dedykowany profesjonalistom. Jeśli działasz w branży, jesteś właścicielem, dyrektorem, managerem lub pracownikiem hotelowego SPA, day SPA, salonu kosmetycznego, gabinetu masażu lub odnowy biologicznej czy klubu fitness i chcesz być na bieżąco z aktualnościami na rynku, ten almanach jest dla Ciebie.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor