fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

RUSZ SIĘ, NIE CZEKAJ!

Uchodzimy za naród, który śœwietnie kibicuje zawodnikom, za to niechętnie uprawia sport. Na szczęœście to się zmienia, coraz więcej osób przekonuje się do aktywnośœci fizycznej. Dlaczego warto polubić regularne ćwiczenia? Lista powodów jest długa.

Tekst: Elżbieta Bogusławska-Przybysz

Agnieszka Bednarska, menedżerka zajęć grupowych Zdrofit Bemowo, która pracuje jako trenerka od dziesięciu lat, zauważa, że ludzie zaczynają postrzegać sport inaczej niż kiedyœ. ‒– Dawniej większoœć osób przychodziła do klubu fitness głównie po to, aby schudnąć – wspomina. –‒ Dziœś chcą się odstresować, zapomnieć o problemach w pracy i w domu, mieć dobrą kondycję. Mniej chodzi im poprawę wyglądu, a bardziej o lepsze samopoczucie. Z miesiąca na miesiąc roœśnie œświadomoœść tego, że sport powinien być nieodzownym elementem w naszym życiu.

SAME ZALETY DLA CIAŁA

Korzyśœci zdrowotne, jakie daje nam ruch, potwierdzają coraz liczniejsze dowody naukowe. Co więc dzięki niemu zyskujemy?

Sprawniejsze serce i szybsze krążenie, co sprawia, że organizm jest lepiej odżywiony (krew dobrze rozprowadza witaminy, minerały itd.). Maleje ryzyko zawałów, udarów mózgu, zwiększa się również odpornoœść –‒ osoby, które ćwiczą, rzadziej chorują. I dotyczy to zarówno zwykłych przeziębień, jak i np. nowotworów.

Lepiej pracujące płuca. Obliczono, że w sta­nie spoczynku pobierają one ok. 7 litrów powietrza w ciągu minuty, a gdy trenujemy, wartoœść ta może wzrosnąć nawet dwudziestokrotnie. Organizm, który otrzymuje więcej tlenu, wytwarza też więcej energii.

Mocniejsze mięśœnie. Zmuszając je do ćwiczeń, przyspieszamy metabolizm, sprawiamy, że ciało staje się jędrne, zmniejsza się cellulit, wyglądamy młodziej. Niestety, natura nas tak zaprogramowała, że – jeœśli nie ćwiczymy –‒ z wiekiem mięśœni nam ubywa (szczególnie poszkodowane są pod tym względem kobiety). Tylko regularny wysiłek może temu zapobiec. A więcej mięœśni to też szybsze spalanie kalorii.

Regulacja gospodarki hormonalnej, lipidowej i enzymatycznej organizmu. Ruch zmniejsza ryzyko miażdżycy, cukrzycy. Dzięki przemianom chemicznym, jakie zachodzą w nas podczas treningu, mamy mniejszą ochotę na podjadanie.

Elastyczniejsze stawy, wzmocnione kośœci. Osoby, które ćwiczą, są w życiu codziennym mniej narażone na kontuzje i złamania ‒– oczywiœście, jeœli uprawiają ruch dopasowany do ich kondycji. Odpowiednio dobrana gimnastyka (m.in. stretching) może też pomóc pacjentom z osteoporozą, bo prowadzi do przebudowy koœści (zwiększa ich gęstośœć).

Jaśœniejszy umysł. Ludzie uprawiający sport szybciej myœślą i łatwiej zapamiętują informacje. Z jednej strony dlatego, że ich mózg, dzięki sprawniejszemu krążeniu krwi, jest lepiej dotleniony, a z drugiej –‒ bo ruch uaktywnia takie obszary, które w innych sytuacjach słabiej pracują.

polubic ruch 2SZKOŁA CHARAKTERU

Liczne badania, m.in. przeprowadzone kilka lat temu przez naukowców z Karolinska Institute, dowodzą, że aktywnośœć fizyczna działa antydepresyjne. Stajemy się bardziej otwarci na œświat i radoœśni. Dzieje się tak m.in. pod wpływem wydzielania się w organizmie podczas treningu serotoniny i endorfin, potocznie nazywanych „hormonami szczęœścia”. Trenerka fitness Agnieszka Bednarska podkreœśla, że sport wzmacnia poczucie własnej wartoœści i dodaje pewnośœci siebie. ‒Często na pierwszych zajęciach w sali dziewczyny ćwiczą gdzieœś z tyłu, a po paru miesiącach widzę je w pierwszym rzędzie. Kiedyśœ się wstydziły swojej kondycji, braku koordynacji ruchów, a teraz już są z siebie dumne i mogą spokojnie patrzeć na swoje odbicie w lustrze. Sport to pokonywanie samego siebie, własnych słabośœci. Kiedy udaje nam się wytrwać, czujemy ogromną satysfakcję –‒ podkreœśla trenerka.

Jeszcze jedną ważną korzyśœć z uprawiania aktywnośœci fizycznej odkryli badacze uniwersytetu w Kalifornii. Przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział 100 ochotników. Połowa z nich przez 9 miesięcy 3 razy w tygodniu chodziła jedynie na godzinne spacery, reszta zaœś w tym czasie brała udział w intensywnych zajęciach fitness. Okazało się, że u osób z tej drugiej grupy liczba stosunków seksualnych wzrosła o 30 proc.

JAK ZACZĄĆ?

Ćwiczenia fizyczne spełnią swoje zadanie tylko wtedy, kiedy będziemy uprawiać je z przyjemnoœścią i... wewnętrznym przekonaniem, że tego chcemy. ‒– Bardzo ważna jest odpowiednia motywacja ‒– podkreœla Agnieszka Bednarska. ‒– Najgorzej jest ćwiczyć dla kogośœ, czyli dlatego, że koleżanka nas namówiła, albo dlatego, że to modne i wszyscy ćwiczą, więc my też. Takie podejśœcie nie ma sensu, uprawiać sport powinno się przede wszystkim dla samego siebie. I wybierać takie formy ruchu, które nam najbardziej odpowiadają.

Trenerka radzi, aby na początek odpowiedzieć sobie na pytanie: „„Jakim jestem typem sportowego charakteru?”” i wyróżnia tu dwie podstawowe kategorie. Jeœśli trudno nam samemu zmobilizować się do ćwiczeń, grupa i trener nas motywują, dodają zapału, to oznacza, że jesteœśmy ekstrawertykiem sportowym i zdecydowanie powinniœśmy chodzić na zajęcia w klubie fitness. Jeœśli zaœś nie potrzebujemy interakcji społecznej, nie lubimy być instruowani przez trenera i robić wszystko „na komendę”, należymy do introwertyków sportowych i lepiej, byœśmy trenowali sami, w domu (choćby korzystając z filmów instruktażowych zamieszczanych w Internecie) lub plenerze.

Osoby z dużą nadwagą często po prostu wstydzą się przyjœść na zajęcia w grupie. ‒– W takiej sytuacji polecam zgłosić się na trening personalny –‒ mówi Agnieszka Bednarska. –‒ Wówczas jest się sam na sam z instruktorem, to dodatkowo motywuje. Trener dobiera takie ćwiczenia, aby dana osoba nabrała sprawnoœści, a przy tym nie naraziła się na kontuzję. Po pewnym czasie, wzmocniona fizycznie i psychicznie, dołącza do grupy. Uważam, że uczucie komfortu jest podstawą, bo to ono decyduje o tym, czy pokochamy sport. Gdy przychodzimy na ćwiczenia i cały czas myśœlimy tylko o tym, że inni na nas patrzą, nie poczujemy przyjemnośœci z treningu.

CO NAJLEPIEJ ĆWICZYĆ?

Dziœś oferta fitness klubów i oœśrodków sportowych jest tak bogata, że każdy dobierze coœś dla siebie. Oczywiœście, jeœśli mamy problemy ze zdrowiem, wcześœniej powinniœśmy porozmawiać z lekarzem i instruktorem. Nawet dla mniej sprawnych są jednak specjalne zajęcia, np. pod nazwą „„Zdrowy kręgosłup”” lub wszystkie treningi w wodzie, do których prawie nie ma przeciwwskazań. Opracowano też ćwiczenia dla kobiet w ciąży czy seniorów. Osoby, które miały kontuzję kolana, nie powinny chodzić na step, problemy z nadciœśnieniem są przeciwwskazaniem dla treningów kardio itp. –‒ W fitnessie, jak wszędzie, panują też mody ‒– podkreœśla Agnieszka Bednarska. – ‒Dziesięć lat temu popularne były zwykłe zajęcia poprawiające kondycję ABT i TBC, póŸźniej bardziej choreograficzne (np. step), dance, był też boom na zumbę, który cały czas trwa. Można dobierać zajęcia do temperamentu, niektóre są intensywne, inne spokojniejsze, jak te z grupy body&mind, np. joga czy pilates, które głęboko wyciszają, pomagają zagłębić się w sobie, w swoim wnętrzu i zwiększają œświadomoœć własnego ciała. Ostatnio furorę robi cross trening –‒ zajęcia z hantlami, sztangami i innymi przyrządami, wymagające bardzo dobrej kondycji i zdrowia. Liczy się szybkoœść wykonywania ćwiczeń, liczba powtórzeń. Cross to taki hardcore w fitnessie. Ludzie, którzy przychodzą na te treningi, są skupieni na udowadnianiu sobie, na co ich stać. Nie polecam jednak ulegać modzie i zapisywać się na cross, jeœśli jest się osobą początkującą, bo możemy doœść szybko nabawić się kontuzji.

ZAWSZE ROZSĄDNIE

Każdy trening, nawet szybki marsz, wymaga rozgrzewki na początek i ćwiczeń rozciągających na koniec. Nie wolno tego lekceważyć. –‒ Osoby, które regularnie chodzą na ćwiczenia, mają wykształcone odpowiednie nawyki i dla nich to oczywiste, że nie można ot, tak, po prostu wyjśœć na boisko czy wziąć udział w maratonie –‒ podkreśœla Agnieszka Bednarska. –‒ Należy pamiętać, że również tak pozornie proste formy aktywnoœści, jak bieganie, nordic walking czy jazda na rowerze, wymagają poznania odpowiedniej techniki, jeœśli nie chcemy zrobić sobie krzywdy. Nawet przysiad, gdy jest niewłaœściwie wykonywany, po kilku powtórzeniach może sprawić ból. Warto więc zawsze najpierw zapytać instruktora, kogoœś, kto się zna na fitnessie, o wskazówki, jak należy uprawiać dany sport, by móc potem czerpać z niego dużo korzyœści.

===

polubic ruch bednarskaAgnieszka Bednarska

Instruktorka fitness z ogromną pasją, trener personalny, menedżer zajęć grupowych Zdrofit Bemowo.

fot. Tomasz Rozalski

Wystarczą dwa tygodnie braku aktywności fizycznej, a siła mięśni sprawnych osób słabnie jak w ciągu kilkudziesięciu lat naturalnego procesu starzenia się ‒ twierdzą duńscy naukowcy.
Twarz człowieka składa się nie tylko ze skóry, ale także z mięśni, o czym zdajemy się na co dzień zapominać. Prezentujemy ćwiczenia na piękną i jędrną twarz. Mówi się o nich fitness twarzy lub joga twarzy.
Nie chce mi się. Nie dzisiaj. Nie mam motywacji… Do czego? Zależy od przypadku. Generalnie – pełnia jesieni, początek zimy nie są najbardziej inspirującymi porami roku. Energia i werwa to hasła przeciwstawne do słowa: zimno. Chcesz obalić stereotyp? Sięgnij po motywatory!
Jeszcze do niedawna taniec na rurze kojarzył się wyłącznie z klubami nocnymi i u wielu osób budził niesmak. Dziś bardzo awansował. Zbliżył się do baletu oraz gimnastyki sportowej, dostarcza przeżyć artystycznych. Upowszechnił się pod nazwą pole dance i dla wielu osób stał się sposobem na ciekawe życie. Propagują go również gwiazdy.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor