fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Blogowanie w Tunezji

Tunezja jest jak najlepsze SPA ‒– porusza wszystkie zmysły do głębi. Oszałamia niezwykłą mieszaniną zapachów, smaków, dŸźwięków i barw. A tutejsze ośœrodki leczą duszę oraz ciało morzem i kwiatami.

Tekst: Katarzyna Sołtyk

Tunezja jest œświatowym liderem w dziedzinie talasoterapii. Nic dziwnego, talasoterapia w tym kraju ma bardzo długą tradycję. Rzymianie odkryli na tych terenach gorące Ÿźródła i otwierali pierwsze termy, natomiast Arabowie włączyli w to zasady obrzędowej czystoœści i tradycje hammamów. Wpływy francuskie są także niewątpliwe. Tunezyjskie centra próbują dorównywać ośœrodkom we Francji, które znane są z wysokiej jakoœści usług, choć także z niemałych cen. W 2013 roku tunezyjskie oœśrodki talasoterapii odwiedziło prawie 100 000 osób, głównie z Francji, Niemiec i Szwajcarii. Ostatnio Polki też miały okazję odkryć i pokochać talasoterapię, dzięki relacjom z podróży topowych polskich blogerek modowych i lifestylowych: Fashionelki i Charlize Mystery. W ciągu tygodnia odwiedziły one kilka nalepszych oœśrodków talasoterapii na wybrzeżu tunezyjskim. Ich podróż była okazją do pokazania długiej tradycji dbania o urodę i zdrowie mieszkańców tych terenów, czego dowodem jest m.in. Kartagina ze słynnymi Termami Antoniusza, gorące Ÿźródła.

shutterstock 115295305Lista odwiedzonych przez dziewczyny centrów talasoterapii była długa. Większośœć z nich znajdowała się na Dżerbie, ale były też w Sousse i Mahdii. W każdym z oœśrodków były poddane kilku zabiegom: kąpiele w basenach z wodą morską, œświeżą, bo dostarczaną wprost z Morza ŒŚródziemnego (z ujęć oddalonych od kąpieliska i plaż publicznych), masaże relaksacyjne, energetyzujące, odchudzające ‒– wykonywane za pomocą tradycyjnych olejków dostępnych w lokalnych sklepach, masaże wodą morską pod ciœśnieniem, maski z alg oraz błota morskiego i glinki – produktów tunezyjskich oraz międzynarodowych najlepszych marek, bicze wodne, hydromasaże i jaccuzzi z wodą morską. No i przede wszystkim –hammam (tradycyjna łaŸźnia, która rozmiękcza skórę i otwiera pory, przygotowując ją do zabiegów), a w nim mydło oliwkowe i  gomaż (jedyne w swoim rodzaju przeżycie, które Fashionelka wprowadziła na stałe do swojego rytuału pielęgnacyjnego). Blogerki miały okazję odwiedzić również tradycyjną wytwórnię kosmetyków i olejków tunezyjskich „Maison des Senteurs”. O tych wszystkich miejscach i zabiegach można poczytać na ich blogach.

Szczególnie do gustu przypadła im wizyta w malowniczej miejscowoœści Sidi Bou Said, a w SPA – hammam i gomaż. Hammam to ciepła, wilgotna i wonna łaŸźnia arabska, wpływająca korzystnie na samopoczucie, zdrowie i urodę, istniejąca na długo przed tym, nim ktokolwiek pomyœślał o SPA. Tunezyjczycy chodzą do publicznych łaźŸni (oddzielnych dla kobiet i mężczyzn) raz w tygodniu, najczęœściej w piątek. To dla nich czas relaksu, oczyszczenia ciała i umysłu oraz miejsce spotkań towarzyskich. W wykładanym malowanymi kaflami pomieszczeniu panuje temperatura ok. 40 st.C, a powietrze przesycone jest jonizowaną wodą morską i olejkami eterycznymi. Przed wejœściem kobiety sprzedają tajemnicze mikstury „na urodę”. Wewnątrz łaziebne na życzenie wykonują gommage (rodzaj peelingu polegający na œścieraniu martwego naskórka szorstką rękawicą), masują, nacierają olejkami.

20111018 DSC2163Hammam jest też w każdym lepszym hotelu. Bez niego nie może się obejœść żadne tunezyjskie SPA. Od wizyty w hammamie zaczyna się talasoterapię. Skóra jest wtedy lepiej przygotowana na kolejne zabiegi, dzięki czemu stają się one znacznie skuteczniejsze. I choć dzisiaj Tunezyjczycy w swoich SPA oferują zabiegi z całego œświata, to jednak wyspecjalizowali się właśœnie w talasoterapii, opanowując ją do perfekcji. Jest już prawie 60 ośœrodków talasoterapii, co stawia Tunezję na drugim miejscu, zaraz po Francji. Zresztą, i tutaj w gabinetach króluje język francuski, który wydaje się być stworzonym nie tylko do miłośœci, ale i do SPA. W niezwykły sposób harmonizuje z zapachem olejków, muzyką morza, spokojem panującym we wnętrzach i dotykiem wprawnych dłoni masażysty.

Thalassa po grecku znaczy morze. Skład wody morskiej jest prawie identyczny ze składem osocza naszej krwi, stąd tak ogromna skutecznośœć kuracji wykorzystującej dobra tego śœrodowiska do przywracania równowagi psychofizycznej organizmu. Służą temu okłady oraz maseczki z alg lub glinki morskiej, kąpiele i hydromasaże, ręczne masaże pod strumieniami wody morskiej, stemplowanie muszlami, bicze wodne (naturalnie wodą morską). I tylko kwiaty, dodatkowy atrybut wzbogacający tunezyjską talasoterapię, są lądowe.

---------------

Fashionelka, czyli Eliza Wydrych Strzeleckafashionelka zwiedzanie tunezja

...o ulubionym miejscu – Sidi Bou Said

To klimatyczna wioska, wprost stworzona do fotografowania! Niegdyśœ do Sidi Bou Said przyjeżdżali artyœści (m.in. pisarze, malarze), którzy zainspirowani pięknem tego miejsca tworzyli swoje najlepsze dzieła. W ten sposób rozsławiali to miasteczko na cały œświat. Warto przespacerować się po wiosce, wejœść na kilka tarasów widokowych, zgubić się w wąskich i krętych uliczkach oraz zachwycić się lazurem Morza ŒŚródziemnego, popijając herbatę miętową z orzechami piniowymi. Najlepiej zrobić to w Cafe Des Delices, która oferuje najpiękniejszy widok na port i otwarte morze.

...o zabiegach SPA

Gdy byłyœśmy w Tunezji, niemal codziennie testowałyœmy centra talasoterapii. Jednym z zabiegów, który szczególnie mi się spodobał, był gomaż. Najpierw hammam (sauna parowa), potem złuszczanie naskórka za pomocą alg i specjalnej rękawicy Kessa, a na końcu odżywianie i nawilżanie.

www.fashionelka.pl

---------------

Charlize Mystery, czyli Karolina GlinieckaDSC 9351

…...o Tunezji

To przepiękny kraj z bardzo pozytywnymi ludźŸmi, znającymi zazwyczaj przynajmniej 3 języki. Osobiœście największe wrażenie zrobił na mnie Monastyr i przepiękny hotel Royal Thalassa Monastir, w którym miałam okazję goœścić. To bajkowe miejsce, a wypoczynek tam jest wyjątkowo przyjemny. Poza tym Tunezja jest miejscem, w którym wypijecie niezliczoną ilośœć soku ze œświeżo wyciskanych pomarańczy, które są tak słodkie i pyszne oraz zjecie wyœśmienite owoce morza. No i najważniejsze, piękna pogoda :).

…...o talasoterapii

Tydzień w hotelu, który oferuje zabiegi talasoterapii postawi was na nogi i pozwoli się zrelaksować tak dobrze, że zapomnicie o pracy i problemach. Uroki hammamu, gomażu i masażu przy pomocy alg są nie do opisania. Dla waszego ciała i umysłu będzie to doskonały relaks! Kiedy mój wyjazd dobiegał końca, nie chciałam nawet dopuszczać do głowy myœśli, że po powrocie do Polski nie będę mogła korzystać z tych wszystkich przyjemnośœci.

www.charlizemystery.com

---------------

HMA Thalasso 1266Fakty o talasoterapii w Tunezji

1 miejsce na œświecie pod względem liczby ośœrodków talasoterapii (59 ośœrodków rozsianych po całym kraju, położonych najczęœściej na terenie lub w pobliżu luksusowych hoteli).

2 miejsce na œświecie (po Francji) pod względem liczby osób korzystających z ośœrodków talasoterapii ‒– ok. 100 tys. klientów.

Centra talasoterapii są pod œścisłą kontrolą Ministerstwa Zdrowia Tunezji. Otwarcie nowego centrum wymaga spełnienia surowych wymogów sanitarnych i uzyskania odpowiedniego certyfikatu, którego aktualnoœść jest regularnie weryfikowana.

 DSC8128Każdy pacjent korzystający z talasoterapii jest wcześœniej badany przez lekarza.

Talasoterapia jest branżą w pełni prywatną (brak subwencji ze strony państwa).

W Tunezji istnieje też duży sektor turystyki termalnej (Ÿźródła termalne) i ten jest po częœści państwowy i dofinansowywany (podobnie jak w Polsce).

baney najpiekniejsze spa tunezja

 

 

 

Nad Morzem Sródziemnym, przy pieknej piaszczystej plaży, niedaleko lotniska w Monastirze, połozony jest 5-gwiazdkowy hotel Royal Thalassa Monastir. Wybudowany w stylu greko-romanskim, oferuje klientom pełen komfortu pobyt i wiele atrakcji.
Day SPA, medical SPA, resort SPA, destination SPA, holistic SPA – co kryje się pod tymi dziwnie brzmiącymi nazwami? I jakie znaczenie mają one dla klientów?
Połączenie tradycyjnych metod leczenia z nowoczesną medycyną oraz modą na wypoczynek w SPA i życie w stylu wellness, uczyniły niemieckie uzdrowiska i kurorty jednymi z najlepszych w Europie, przyciągających miliony gości z całego œświata.
Na początku lipca pierwszych gości zaczął przyjmować nowy hotel SPA nad morzem – Sopotorium Medical Resort. Obiekt nawiązujący do tradycji przedwojennego Sopotu oferuje leczenie i rehabilitację w komfortowych warunkach czterogwiazdkowego hotelu oraz nowoczesne centrum kuracyjne.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor